Oyunu doğru oynuyor musunuz?

Sonlu Oyun-Sonsuz Oyun Teorisi Perspektifinden İşletmenizi Geliştirmek İçin Çıkarılabilecek Bazı Dersler

1/7/20243 min oku

3 white dice on black surface
3 white dice on black surface

İş dünyası rekabetin ve değişimin en yoğun olarak yaşandığı alanlardır. İş hayatı denildiğinde; düşman konumundaki rakipler, pazarın liderliğini kazanmak, kar maksimizasyonu gibi kavramlar akla genellikle ilk sırada gelebilen kavramlardır. Oysa yaşayan efsanelere baktığımızda onlarda bir şeylerin daha farklı yürüdüğünü görebiliriz. Yaşayan efsanelerin “mindset”ini anlamak ve işletmeniz için çıkarılabilecek bazı dersler için sonsuz ve sonlu oyun teorisine birlikte kısa bir bakış sunalım.

İlk kez James Carse isminde bir yazarın ortaya attığı, sonraları Naval Ravikant, Simon Sinek gibi pek çok başarılı ismin atıf yaptığı teoriye göre;


Sonlu oyun; Başlangıcı ve bitişi olan, sabit kuralları bulunan, bir kazanan ve kaybedenin bulunduğu oyunlardır. Futbol maçı, bir mevki için aday olmak vs gibi…

Sonsuz oyun ise; bitişi ve sabit kuralları bulunmayan, amacın oyunu sürdürmek olduğu tip oyunlardır. Girişimcilik, evlilik, hayat gibi…


Girişimcilik ve iş hayatı da konsepti gereği sonsuz oyun olarak oynanmalıdır. Zira birilerinin oyunu kazanması için illa birilerinin kaybetmesi gerekmez. Çok kazananlı olmaya müsait oyunlardır.

İş hayatı ve girişimcilik bir oyun olarak; sonlu ve sonsuz oyun perspektifine göre hareket eden işletmeler arasında da inanılmaz derecede farklılıklara ev sahipliği yapmaktadır.


  • Sonlu oyun oyuncuları işletmeler; kazanmayı hedefler ve bu nedenle diğer oyuncuları daima rakip olarak görürler. Sadece kendi ve işletmesi için iyi olana odaklanırlar. Takipçi, tıklama, kısa süreli kazanç gibi kısa soluklu metrikleri esas alırlar. Zamanları yeterince değerli değildir, küçük hesaplar peşinde harcanabilecek bir unsurdur. Rakiplerine o kadar odaklıdırlar ki değer yaratmaktan uzaklaşırlar ve onları kopyalamaktan öteye gidemezler.


  • Sonsuz oyun oyuncuları ise diğer oyuncuları oyunda kalmak için birer fırsat olarak görürler. İşbirlikleri ile oyuna yeni soluk getirirler. Müşteri ve hizmet alan kişiler için iyi olanı gözetirler. Mutlu müşteri odaklıdırlar. Sonsuz oyunun oyuncuları varlık inşa etme ve değer yaratma odaklıdırlar, kazanç ve başarının bu metrikleri takip edeceğini bilirler. Zamanları kıymetlidir, zaman yaratmak için varlık ve sistemler inşa etme yollarını ararlar. Yaratıcılığı önemserler. Daima çözüm ve yeni fikirler odaklıdırlar.


Sonsuz oyunun içinde; işletmenizi geliştirirken kendinizi keşfetmek, bir başarı hikayesinin de ötesine geçerek yaşayan efsaneler gibi düşünmek ve hareket etmek; sadece kazanmak değil, bir yaratım süreci, birlikte büyümek ve başarıyı sürdürülebilir kılmak üzerine kuruludur.


Sonsuz oyunun karmaşık ve heyecan verici dünyasında, sınırları kaldırarak sizin gibi bir sonsuz oyunun oyuncusu bir hukuk bürosu ile çalışarak daha iyisini yaratmak için alacağınız riskleri minimize eden bir çözüm ortağına ihtiyaç duyuyor musunuz?

İş ve profesyonel hayat, sonsuz bir oyunun içinde dönüp duruyor. Agur Legal olarak bu oyunun içinde birlikte başarı hikayeleri yazmak istiyoruz. Çünkü inanıyoruz ki, iş sadece kazanç ve kayıptan ibaret değil. Girişimcilik; insanların hayallerini gerçekleştirdiği, birbirine destek olduğu, ortak bir başarı hikayesine dönüştüğü bir serüven!

Sonsuz oyunun kurallarına inanan bir hukuk bürosu olarak, sadece müvekkillerimize hukuki destek sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda işinizi bir adım öteye taşımak için her zaman daha iyisini yapmanın yollarını arıyoruz. İşbirliği, dürüstlük ve sürdürülebilirlik; bu değerlerle işletmenizi güçlendirmek ve birlikte geleceğe yön vermek istiyoruz.

İşini sadece bir kazanç kaynağı olarak görmeyen; yaptığı işi, tutku ve çaba ile ilmek ilmek işleyen müvekkillerimize sadece hukuki destek sağlamıyor, aynı zamanda sizin heyecanınızı paylaşıyor ve başarılarınıza ortak oluyoruz.

Geleceği birlikte şekillendirmek ve yeni başarı hikayelerini birlikte yazmak için hukuki çözüm ortağı olarak Agur Legal ile iletişime geçin!

Ücretsiz öngörüşme için
info@agurlegal.com adresimize yazabilirsiniz.


Agur Legal